As an anonymous user, you can only add new data. If you would like to also modify existing data, please create an account and indicate your languages on your user page.

Portal:tur

From OmegaWiki
Jump to: navigation, search
Ethnologue ISO-639-1 tr
ISO-639-3 tur
Babel user information
tr-N Bu kullanıcının anadili Türkçedir.
tr-5 Bu kullanıcı profesyonel Türkçe bilgisine sahiptir.
tr-4 Bu kullanıcı anadili gibi Türkçe konuşabilir.
tr-3 Bu kullanıcı ileri seviyede Türkçe bilir.
tr-2 Bu kullanıcı orta düzeyde Türkçe bilir.
tr-1 Bu kullanıcı temel düzeyde Türkçe bilir.
Users by language
Search user languages

OmegaWiki, MediaWiki yazılımından türetilmiş, çevrimiçi çokdilli bir sözlüktür.

Türkçe[edit]

OmegaWiki üzerindeki Türkçe portaline hoşgeldiniz.

Kayıtlı olmayan kullanıcıların değiştirme hakları sınırlıdır. Bilgi ekleyebilirler ama mevcut bilgileri değiştiremezler. Değişiklik yapabilmeniz için:

  1. Bir kullanıcı kaydı oluşturmak.
  2. Kullanıcı sayfanıza Babil şablonlarınızı yerleştirmek (burada ISO639-3 standardının 3 harfli dil kodları kullanılmaktadır).
  3. Kullanıcı:Kipcool ile temasa geçmeniz gerekmektedir.

Değişiklik yapma hakkı olan kullanıcılar hâlen tanımları değiştirmek, yeni tanımlar eklemek ve bu tanımlar için çeviriler ekleyebilmekte, ayrıca çeşitli dillerde sözcük ve çeviriler de girebilmektedir. Ayrıca, kelimelerin türlerini (fiil, sıfat, isim,...) ve diğer açıklayıcı bilgileri de eklemek mümkündür.

Teknik nedenlerden dolayı fiil çekimlerine ("koşacağım" gibi) ve ekleme yoluyla türetilen sözcüklerin ("sararırken" gibi) girilmesine henüz başlanmamıştır. Bu tür sözcükler elle girilmek yerine bunları üreten dilbilgisi kuralları girilecektir, bu işlemin nasıl yapılacağı hâlen tartışılmaktadır. Her dilin gramer kuralları farklı olduğu için genel olarak uygulanacak bir sistem geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bazı faydalı sayfalar:

Ayrıca bu sayfa gibi portal sayfalarını değiştirebilirsiniz. Türkçeden başka bir dil biliyorsanız, o dillerin portal sayfalarına gidip bakın, mümkünse onları da geliştirin.

Şablonlar[edit]

Aşağıdaki şablonlar maddelerin tartışma sayfalarında kullanılır.

  • {{Attention|neden}}: bir sorun olduğunu belirtmeye yarar.
  • {{outofsync|tur}}: Türkçe tanımın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtir (çünkü başka dillerden birinde daha iyi bir tanım bulunmaktadır).

Bu şablonların konmuş olduğu sayfalar Category:Expressions needing attention (ilgi isteyen sayfalar kategorisi) ve Category:Out of sync sayfalarında listelenir.

Veriler[edit]

OmegaWiki'de bulunan verilerin çoğu GEMET adlı, Avrupa Çevresel Bilgi ve Gözlem Ağı tarafından hazırlanmış sözlükten alınmıştır (bu sözlükte Türkçe sözcük bulunmamaktadır). OmegaWiki kullanıcıları bu bilgilere kendi bilgilerini eklemeye başlamıştır. Mevcut sözcüklerin listesi şuradan görülebilir.

Yapılacak işler[edit]

Çevirilmesi gereken sayfalar[edit]

Aşağıda kırmızı bağlantılı sayfaların (İngilizce karşılıkları parantez içinde verilmiştir) Türkçe olarak açılması gerekmektedir.

Main page

Translate the following pages for a complete Main page in your language:

Supporting pages

Kaynaklar[edit]

Ülkeler[edit]

Ελληνική Δημοκρατία -  Република Македонија -  România -  Türkiye Cumhuriyeti